גריי. יחסי ציבור ברשת.
גריי עוזר לך לפרסם הודעות לעיתונות בחינם ובקלות התחל עכשיו כנס >>

רק 38% מהחברות בעולם בטוחות שהן ישרדו מתקפת כופר

מאת:  ענבל סינגר - ESET   |   תאריך:  31/03/16 01:59   |   קטגוריה:  יחסי ציבור
תגיות:   Nod32 , ESET
שתף שתף במייל שתף בטוויטר שתף בפייסבוק
בחודשיים האחרונים הביטוי "תוכנת כופר" מתגלגל על לשונם של בעלי עסקים רבים בחיל ורעדה. אפילו חוקרי אבטחה חוששים ממה שעלול לקרות אם האיום יגיעו אל פתחי המערכות שלהם. בתחילת החודש נערכה בסן פרנסיסקו ועידת RSA – כנס האבטחה המוביל בעולם. השבוע מתפרסמים נתונים מסקר שנערך במסגרתה בין 200 אנשי אבטחה במגוון נושאים שעומדים על "סדר היום האבטחתי" ובראשם כמובן המוכנות של חברות בעולם בפני מתקפת כופר אפשרית.

מהסקר עולים נתונים מטרידים מאוד: רק 38% מהחברות בעולם בעלות יכולת לשחזר באופן מלא נתוני דאטה חיוניים אם יחוו מתקפת כופר, כאשר 13% מהחברות מודות שמתקפה כזו תשתק באופן כמעט מוחלט את פעילות העסק ותביא לאובדן קריטי של מידע. 49% מהחברות יוכלו במידת מה לשחזר חלק מהמידע שלהן במידה ולמחרת בבוקר תבוא עליהן הרעה.

בתקופה האחרונה גופים אסטרטגיים רבים ברחבי העולם נפגעו מתוכנות כופר: בתי חולים, עיריות, תחנות משטרה וחברות תשתיות חיוניות. 73% מאנשי האבטחה שהשתתפו בסקר סברו כי אלו הם המוסדות הפגיעים ביותר להשלכות של מתקפת סייבר מסוג זה.

עוד עולה מהסקר כי כמחצית מהמנהלים הבכירים בחברות אינם יודעים לזהות מיילים מזויפים שנשלחים מעברייני כופר או פישינג. גם ניסיונות פישינג רבים מופנים בימים אלו כלפי חברות על מנת לחשוף סיסמאות פנימיות שיאפשרו גישה מלאה למערכות האבטחה. מומחי סייבר שהשיבו לסקר אף הודו כי "הסנדלר" מעליהם הולך יחף – לדעתם, רבים ממנהליהם בחברות הסייבר המובילות לא יוכלו להבחין בקמפיין פישינג מוצלח במיוחד. בנוסף, 58% אחוז מהנשאלים העידו כי ישנה עלייה ניכרת במספר הונאות הפישינג ב-12 החודשים האחרונים.

ומה קורה בארץ? "מדי יום נשלחים כ-5,000 מיילים ליעדים בישראל עם קובץ הפעלה של תוכנת כופר", מעריך אמיר כרמי, מנהל טכנולוגיות ב-ESET ישראל. "בכל הבדיקות שביצענו אצל לקוחות עסקיים שלנו בשבועיים האחרונים ראינו עשרות ניסיונות מידי יום למתקפות כופר דרך מיילים עם קבצים מצורפים. למרבה המזל, המיילים הללו נחסמו עוד לפני שעובדים בחברה הספיקו לפתוח אותם בשוגג". מהנתונים של מעבדת ESET עולה כי בשבוע האחרון שליש מההתקפות של נוזקות בישראל הן של תוכנות כופר, הן כלפי אנשים פרטיים והן כלפי חברות ועסקים.

ההמלצה החמה ביותר בימים אלו לעובדים ולמנהלים בחברות היא לגלות ערנות מקסימלית. זאת לצד שיפור הליכי הגיבוי והשחזור בחברה על מנת למזער נזקים של שחזור נתונים במקרה של הצפנת קבצים על ידי תוכנת כופר.
האתר מנוסח בלשון זכר, אך פונה לשני המינים כאחד. כל הזכויות שמורות.
בניית אתרים